Tipy podnikatelům

Kupujte anebo skladujte starý papír - Vysoká cena plynu zastavila mnohé papírny, a to i pro recyklaci starého. Dřeva je v Evropě málo (kůrovcová těžba klesá a nyní větší díl končí na topení). Výkupní cena papíru je nyní nízká, když na podzim 2022 byla i záporná. Jednou se i cena plynu stabilizuje, a tak se začne zpracovávat i starý papír.

Celozávodní dovolené posuňte na Vánoce či leden - V létě bylo potřeba pomáhat v hospodářství, takže velké prázdniny byly stanoveny (za Marie Terezie spolu s povinou školní docházkou) na léto. A když už děti nemají školu v létě, tak se k tomu přidaly celozávodní dovolené v průmyslu. Příští roky bude značný rozdíl v cenách elektřiny (také u plynu) mezi létem a zimou. Průmyslovým podnikům se vyplatí posílit výrobu v noci, o víkendu a v létě. A omezit výrobu v dobách nejvyšších cen elektřiny, tedy v zimě. U plynu toto nelze.

Ze stejného důvodu robotizujte, abyste roboty mohli více zapojit v dobách levnější elektřiny.

Plyn a elektřina jsou nadále mírně nad svou budoucí dlouhodobou úrovní (plyn 35 EUR/MWh a elektřina 110 EUR/MWh). Abyste se vyhnuli turbulencím, uvažte se zajistit nákupem dodávky na 12 měsíců nebo jen na zimu. Delší dobu ovšem nefixujte. Ceny by měly spadnout k 35/110. (Pozn: Používám vzoreček CenaElektřiny=2*Plyn+0,4*Povolenka).

Disclaimer: Nejde o obchodní doporučení a už vůbec ne o zaručený zisk.

V Praze 12.01.2023